2 07 2013
Częste usterki w płytach indukcyjnych
Różnorodność usterek w płytach indukcyjnych całkiem duża. Uszkodzenia jakie naprawiamy bez względu na jakość i markę wyrobu to chyba najczęściej złe podłączenie płyty. W różnych modelach, objawia się to różnymi efektami. Niestety zdarza się także że wysokie napięcie sieciowe dostaje się do procesora przepalając go, co uniemożliwia nam wykonanie naprawy. Wsad oprogramowania do procesorów jest dostępny jedynie w fabryce, dlatego nawet wymiana samego procesora nic nie wnosi. Na szczęście zdarza się to rzadko.
Częste usterki w płytach indukcyjnych
1. Wspomniane na wstępie złe podłączenie to bardzo popular
na usterka.
Na temat prawidłowego podłączenie płyty indukcyjnej zapraszamy do artykułu prawidłowe odłączenie i podłączenie pyty indukcyjnej. Złe podłączenie wynika z rutyny lub zwykłej nieuwagi. W załączonej do każdej płyty instrukcji obsługi, opisane jest jak należy prawidłowo wykonać zarówno podłączenie do instalacji elektrycznej jak i montaż w meblach. Ponadto, na wielu płytach widnieje naklejka z opisanymi kolorami przewodów. Żeby było mało, to załączone fabrycznie kable zasilające mają przewody odpowiednie ze sobą spięte (przewody neutralne i fazowe). Bardzo częstym powodem złego podłączenia jest stosowanie przez producentów mylnego oznaczenia przewodów. Często wykorzystywany jest kabel 5-cio żyłowy o trzech kolorach fazowych i jednym neutralnym (niebieski). Jeden z trzech przewodów w kolorze fazowych, tak na prawdę jest przewodem neutralnym co jest opisane dokładnie w instrukcji montażu. Jest tak dla tego że płyta indukcyjna jest podzielona na dwie części (najczęściej prawa i lewa). Każda zasilana odpowiednio jedną parą przewodów czyli faza i neutralny aby rozłożyć obciążenie pracy płyty. Płyta indukcyjna pomimo podłączania do gniazda siłowego, nie wykorzystuje napięcia 400V, a jedynie dwie nie zależne fazy bo działa na napięciu 230V. Dlatego gdy rozdzielimy podwójny przewód neutralny i jeden z nich podłączymy pod fazę, to na jednej parze przewodów pojawi się napięcie 400V zamiast 230V i dojdzie do uszkodzenia płyty.
2. Płyta wybija bezpieczniki
Przyczyn tej usterki może być co najmniej kilka. Jedną z przyczyn bywają uszkodzone tranzystory IGBT i/lub mostki prostownicze. Ich uszkodzenie z kolei też może wynikać z różnych powodów. Istniała seria płyt pewnego producenta w których postawienie jednego garnka na dwóch polach z jednej strony jednocześnie powodowało przepalenie tranzystorów. Dlatego niezależnie od modelu zalecamy nie stawiać jednego garnka na dwóch polach. Oczywiście nie jest to jedyna przyczyna jaka może wywołać tego typu uszkodzenie.
Bezpieczniki może wybijać także w pełni sprawna płyta. Może to być efekt za słabych bezpieczników. W instrukcji obsługi producenci często podają wartości jakie powinny być stosowane w instalacji aby wszystko działało poprawnie.
To na razie tylko wstęp do częstych usterek. Będziemy ten dział na bieżąco aktualizować i opisywać kolejne znane nam usterki.
Comments are currently closed.